Sdílet na Facebooku

Přístavní město Koper

Koper  je dalším turistickým a obchodním centrem slovinské Istrie, je také univerzitním městem a místem pro široké sportovní i kulturní vyžití. Zdejší přístav je nejdůležitější v celém Slovinsku. Víno je možné ochutnat ve Vinakoperu, což je největší vinný sklep Slovinska. Nachází se zde celá řada historických budov postavených v benátském stylu. Na Titově náměstí se tyčí Kostel nanebevzetí Panny Marie, Zvonová věž nebo tu lze navštívit pretoriánský palác.

U Koperu se nachází také přírodní rezervace Škocjanski zatok. Ve vesnici Hrastovlje v kostele Svaté trojice návštěvníci obdivují světově proslulé fresky nazvané „Tanec umrlců“. Jejich autorem je istrijský malíř Jan z Kastavu. Výzdoba, která zpodobňovala výjevy z Bible, je také nazývána „biblia pauperum“ neboli bible chudých a byla určena negramotným věřícím.

  

Výjev je koncipován jako průvod postav symbolizujících hierarchii středověké společnosti, které jsou vedeny od kolébky do hrobu za ruku smrtkou. Jsou mezi nimi postavy papeže, krále, prelátů, měšťanů, šlechticů, ale i žebráka a dítěte.

Fresky se dochovaly díky tomu, že byly několik století překryty omítkou. Teprve při opravách v 19. století byly náhodou objeveny a později odkryty.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.