Sdílet na Facebooku

Izola, Čechy nepoznaná perla Istrie

Izola je starobylé středomořské město nacházející se na jihu Slovinska na Istrijském poloostrově, českými turisty dosud téměř neobjevené. Spojují se v něm rybářské a vinařské tradice spolu s  architektonickými skvosty. Izola je protknuta duchem starých legend a romantikou.

Izola nabízí příjemné koupání v Jadranu, v létě je teplota vody mezi 22 – 26 °C. Městská pláž je dobře udržovaná a pro turisty bezplatná.

Středomořský nádech je zde cítit na každém kroku – když procházíte úzkými středověkými uličkami, když pozorujete lodě pohupující se v přístavu, povídáte si s místními obyvateli nebo si pochutnáváte na místních specialitách a vínu.

  

Dalšími městy, která stojí za vidění, jsou například Koper, Piran a Portorož. Výrazný vliv na na istrijské architektonické dědictví měla benátská kultura, jejíž prvky lze dnes vidět na pozůstatcích Pretoriánského paláce, katedrály v Koperu, v Loži, na zdech náměstí Brolo či na kostele Svatého Jiří v Piranu.

Tradiční pokrmy z istrijského vnitrozemí jsou připravovány převážně z místních surovin, u pobřeží jsou hlavními součástmi menu ryby a mořském plody. Díky specifickému klimatu je olivový olej ze slovinské Istrie snadno rozeznatelný pro svou osobitou vůni a oceňován pro své příznivé složení mastných kyselin.

Návštěvníci slovinské Istrie se mohou ubytovat v hotelech se čtyřmi nebo více hvězdičkami s vnitřními bazény, lázněmi a zdravotníci centry, ale i v hostelech, kempech nebo v rámci soukromého ubytování. Užijí si zde také milovníci mořské turistiky.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.