Sdílet na Facebooku

Historické město Piran ve Slovinsku

Piran je nádherné město nachází se na severozápadě istrijského poloostrova. Trvale zde žije 4.143 obyvatel. Město se nachází na poloostrově ostře vybíhajícím do moře a může se pláží dlouhou 18 kilometrů. Piran je obklopen dvěma zálivy. Na severu je to menší Strunjanski záliv a na jihu pak velký Piranský záliv jehož druhý břeh už patří k Chorvatské Istrii.

Piran je starobylé osídlení založené již ve středověku, charakteristické malebnými úzkými uličkami, které mu dodávají typický středomořský vzhled. Městská architektura byla silně ovlivněna Benátskou republikou, jež představovala od 10. století nejsilnější mořskou a obchodní mocnost na Jadranu. Bohatství města čerpalo také z nedalekých solných pánví a z rybolovu. Podobně je tomu i v současnosti, přidal se však ještě samozřejmě cestovní ruch.

  

Středobodem Piranu je Tartiniho náměstí pojmenované po slavném houslistovi a skladateli Giuseppe Tartinim (1692-1770), který své rodné město proslavil po celé Evropě.

Piran obepíná obranné opevnění. Z něj je krásný pohled na Piranský záliv. Turisté mohou navštívit například akvárium s mořskými tvory nebo umělecké galerie.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.