Kvarnerský záliv a ostrovy

Kvarnerský záliv je s rozlohu 3.300 km2 největší v Chorvatsku nebo. Záliv je vymezen Opatijskou riviérou a pobřežím Istrie na severu a ostrovem Pag a severní Dalmácii na jihu. Kromě zmíněného ostrova Pag leží v oblasti další největší chorvatské ostrovy: Krk, Cres, Lošinj a Rab. Samotný název Kvarner, italsky Quarnero, je převzat z latinského výrazu Maer quaternarium, což se dá přelož jako „čtyřdílné moře“. A skutečně ostrovy dělí moře na čtyři větší celky. Konkrétně leží ostrovy Krk, Rab, Pag rovnoběžně s chorvatským pobřežím, zatímco dlouhé ostrovy Cres a Lošinj záliv oddělují a chrání před volným mořem.

Pokračování článku »

Grožnjan – centrum kultury v Istrii – Tip na výlet

V tomto krátkém tipu na výlet bychom vás chtěli nasměrovat i do vnitrozemí poloostrova Istrie, které ač je často opomíjeno, má také svou neopakovatelnou krásu. Půjde o malebné městečko Grožnjan. To je situováno ve střední části Istrie, přesněji 24 km východně od Umagu, celé městečko je hezky konzistentně rozloženo na kopci nad údolím řeky Mirny. Největší zajímavostí Grožnjanu je pak jeho nadšení pro kulturu a inteligentní zábavu. V létě se tu koná například Letní hudební škola (Ljetna glazbena škola), hraje se divadlo, jsou tu workshopy, živé diskuse, učí se hře na jednotlivé hudební nástroje a odevšud zní etno a jazzová hudba.

Pokračování článku »

Bale – město architektury

Bale je menší obec na kopci ležící při magistrále, 15 km jihovýchodně od Rovinje. Městečko si udrželo svůj středověký ráz a to hlavně díky zachování značné části systému městských hradeb a opevnění. Městu vévodí dominanta v podobě mohutného opevněného zámku – kaštel rodiny Soardo-Bembo, což je původně gotický hrad, k němuž byla v 15. stol. přistavěna goticko-renesanční obytná část.

město Bale

Pokračování článku »