Historické město Piran ve Slovinsku

Piran je nádherné město nachází se na severozápadě istrijského poloostrova. Trvale zde žije 4.143 obyvatel. Město se nachází na poloostrově ostře vybíhajícím do moře a může se pláží dlouhou 18 kilometrů. Piran je obklopen dvěma zálivy. Na severu je to menší Strunjanski záliv a na jihu pak velký Piranský záliv jehož druhý břeh už patří k Chorvatské Istrii.

Pokračování článku »

Slovinská Istrie – země útesů, bílých koní a lidské ryby

Severní část poloostrova Istrie náleží Slovinsku a pro české turisty je zatím většinou neznámá. Tamní cestovní kanceláře se však nyní zaměřují právě na klientelu v České republice. Slovinská Istrie láká nejen na koupání v průzračném Jadranu, ale také na unikátní přírodní úkazy. Na pobřeží se tyčí obrovský útes z usazených hornin, ve vnitrozemí se nachází solné pánve nebo farma bílých koní a v tamních jedinečných jeskyních lze vidět podivnou “lidskou rybu”.

Pokračování článku »

Izola, Čechy nepoznaná perla Istrie

Izola je starobylé středomořské město nacházející se na jihu Slovinska na Istrijském poloostrově, českými turisty dosud téměř neobjevené. Spojují se v něm rybářské a vinařské tradice spolu s  architektonickými skvosty. Izola je protknuta duchem starých legend a romantikou.

Pokračování článku »

Slovinské letovisko Portorož

Portorož je důležité turistické centrum slovinské Istrie, již od 13. století je ale zejména zdravotním a lázeňským střediskem. Mniši ze svatého Lórence léčili pacienty solenou vodou a účinky byly známy široko daleko. Jako léčivá terapie se zde užívá tzv. fango, což je bahno ze solných pánví a jejich horkých termálních pramenů, které se nanáší na tělo. Podobný je také acqua madre, což je speciální solný roztok, léčivá je i zdejší termominerální voda.

Pokračování článku »

Přístavní město Koper

Koper  je dalším turistickým a obchodním centrem slovinské Istrie, je také univerzitním městem a místem pro široké sportovní i kulturní vyžití. Zdejší přístav je nejdůležitější v celém Slovinsku. Víno je možné ochutnat ve Vinakoperu, což je největší vinný sklep Slovinska. Nachází se zde celá řada historických budov postavených v benátském stylu. Na Titově náměstí se tyčí Kostel nanebevzetí Panny Marie, Zvonová věž nebo tu lze navštívit pretoriánský palác.

Pokračování článku »