Karigador klidné letovisko

Karigador (italsky: Carigador d’Istria) je malá pobřežní vesnice, která administrativně spadá pod ne o moc větší vesnici Brtonigla, jenž se nachází asi 6 kilometrů ve vnitrozemí. Karigador je malé turistické letovisko situované v severní části Istrie. Nejbližší trošku větší město Novigrad je vzdálené asi 5 kilometrů na jih. Směrem 10 kilometrů na sever je taktéž větší město Umag.

Poklidné letovisko Karigador na Istrii

Pokračování článku »

Vesnice Peroj

Obec Peroj je jen malou vesnicí na jihu poloostrova Istrie. Centrum regionu město Pula se nachází jenom 10 kilometrů na jih. Jádro obce Peroj je situováno asi 1 kilometr od moře. Trvale zde žije 832 obyvatel, zajímavostí je, že zde žije větší komunita Černohorců. Obec je však hodně roztroušená, takže zástavba postupně řídne a pokračuje až téměř k moři. Peroj má i vlastní malý přístav. Při pohledu na moře jsou vidět nedaleké ostrůvky Brijuni.

Pokračování článku »

Medulin na samém jihu Istrie

Malé přístavní městečko Medulin (italsky Medolino) leží na samém jihu Istrijského poloostrova v Chorvatsku. Městečko samotné má pouhých 2.580 obyvatel, spolu se samosprávnou oblastí (například sousedního městečka Ližnjan), která k němu připadá pak celkově 6.004 obyvatel (podle sčítání z roku 2001). Město je vzdáleno pouhých 10 kilmetrů od města Pula, které je jedním z center Istrie.

Pokračování článku »

Fažana blízko Puly

Fažana (italsky Fasana) je menší městečko ve kterém žije 3.050 obyvatel. Obec se nachází pouhých 7 kilometrů na sever od Puly. Někdy je také řazena jako součást aglomerace tohoto hlavního města Istrie. Město má celkem velký přístav a je považována za rybářské centrum. Fažana se nachází na pobřeží naproti členitým ostrůvkům Brijuni, známější spíše pod istrijsko-italským jménem Brioni.

Obec leží v malebné krajině zasazené do mírných kopců. Směrem do vnitrozemí zde najdeme ovocné sady, vinice a olivovníky. Ostatní krajině dominují borovicové lesy. Místní zajímavostí je průmysl a řemesla zaměřená na zpracování skla. Fažana se také nachází na regionální trase Vodnjan – Fažana – Veli Vrh – Pula.

Pokračování článku »

Koromačno

Koromačno je malá vesnice s pouhými 250 obyvateli. Nachází se cca 25 kilometrů vzdušnou čarou na východ od Puly. Obec je velmi zajímavá a to už jenom díky své historii. Koromačno totiž vzniklo jako zázemí pro továrnu na zpracování cementu. Fabriku založil v roce 1900 italský průmyslník d’Aquisto ze společnosti Spema. Uvádí se, kolem roku 1920 pak kolem ní vyrostla samotná vesnice.

Pokračování článku »

« Starší články