Sdílet na Facebooku

Vesnice Peroj

Obec Peroj je jen malou vesnicí na jihu poloostrova Istrie. Centrum regionu město Pula se nachází jenom 10 kilometrů na jih. Jádro obce Peroj je situováno asi 1 kilometr od moře. Trvale zde žije 832 obyvatel, zajímavostí je, že zde žije větší komunita Černohorců. Obec je však hodně roztroušená, takže zástavba postupně řídne a pokračuje až téměř k moři. Peroj má i vlastní malý přístav. Při pohledu na moře jsou vidět nedaleké ostrůvky Brijuni.

Vesnice Peroj má poměrně bohatou historii a první zmínky o ní sahají už do roku 1197. Samozřejmě se nikdy nejednalo o nějak zvlášť významnou obec a dějiny zde plynuli poklidně. Peroj byl nejdříve pod správou Puly a pak následně v 20. století přešel pod bližší Vodnjan. Nejhorší pohromou v dějinách obce byl mor v roce 1562. Záhy poté sem ale začali přicházet osadníci z celého středomoří například z Řecka, Kypru nebo právě z Černé Hory.

  

Obec má trochu ušmudlaný ráz. Historické centrum s typickými kamennými domy má přesto zajímavou atmosféru. A i když se zde nabízí také ubytování, tak je znát, že o centrem turismu Peroj rozhodně není. Zajímavé je, že tu fungují hned tři kostely a to:

  • Kostel Sv. Štěpána – katolický kostel
  • Kostel Sv. Fusca – katolický kostel
  • Kostel svatého Spyridona – pravoslavný kostel, původně katolický kostel známý jako kostel Sv. Jeronýma

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.