Sdílet na Facebooku

Fažana blízko Puly

Fažana (italsky Fasana) je menší městečko ve kterém žije 3.050 obyvatel. Obec se nachází pouhých 7 kilometrů na sever od Puly. Někdy je také řazena jako součást aglomerace tohoto hlavního města Istrie. Město má celkem velký přístav a je považována za rybářské centrum. Fažana se nachází na pobřeží naproti členitým ostrůvkům Brijuni, známější spíše pod istrijsko-italským jménem Brioni.

Obec leží v malebné krajině zasazené do mírných kopců. Směrem do vnitrozemí zde najdeme ovocné sady, vinice a olivovníky. Ostatní krajině dominují borovicové lesy. Místní zajímavostí je průmysl a řemesla zaměřená na zpracování skla. Fažana se také nachází na regionální trase Vodnjan – Fažana – Veli Vrh – Pula.

Co se týká historie, tak do té se obec nejčitelněji zapsala roku 1379, kdy se loďstva z Benátek (pod vedením Vittora Pisaniho a z Janova (pod vedením Luciana Dorii) účastnila bitvy o Fažanský průliv. Zajímavostí také je, že zdejší oblast si za doby Jugoslávie velmi oblíbil prezident a maršál Josip Broz Tito.

Historické jádro města je malé, ale má celkem zajímavou atmosféru a osobitý styl. Hlavně tedy vnitřní náměstíčko obklopené starými domy s rozpraskanou omítkou. Hned vedle je přístav, který slouží hlavně menším lodím a člunům. Okolní zástavba pak pomalu řídne a postupně přechází v menší zemědělská políčka.

Turisté se pak hojně koncentrují okolo kempu Fažana Village na jihu vesnice. Ubytovat se zde můžete ve stanu i v jedné z mnoha chatek. Kemp má svojí vlastní pláž a dokonce i přístav.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.